Mniej czereśni w Mołdawii

Eksperci portalu fresh-market.pl, w ślad za portalem east-fruit.com informują o znacznie mniejszych tegorocznych zbiorach czereśni w Mołdawii. W wielu regionach kraju przeszła fala przymrozków,   co odbije się w znacznym stopniu na sadach czereśniowych.

Eksperci oceniają, iż przypuszczalna wydajność będzie na  poziomie 3 – 5 ton/ha średnio i 10 – 12 ton/ha maksymalnie. To kilkakrotnie mniej niż w ubiegłym roku. Jednocześnie trzeba podkreślić, iż jakość owoców i ich rozmiar w półintensywnych i intensywnych sadach czereśniowych, przynajmniej dla odmian średnio późnych i późnego dojrzewania, będzie dość wysoka. W związku z tym producenci liczą na wzrost cen czereśni nawet o 20-30% w porównaniu do sezonu ubiegłorocznego.

Producenci dużych gospodarstw oczekują dobrych cen na początku sezonu eksportowego, który powinien zacząć się już za tydzień. Przypuszczalnie cena za 1 kg będzie nie niższa niż 30 lejów/kg, tj. ok.6,40 zł/kg. W ubiegłym roku, na początku sezonu eksportowego, ceny czereśni wahały się od 20 do 30 lejów/kg, czyli od 4,25 – 6,40 zł/kg.

W ubiegłym roku zmienność cen czereśni w trakcie sezonu była bardzo duża i wielu małych dostawców zakończyło sezon handlowy stratami.

Źródło: www.fresh-market.pl