Ekstremalne zjawiska pogodowe we Włoszech

Burza gradowa, która uderzyła w niektóre obszary Basilicaty i Apulii w niedzielę 12 maja 2019 roku przyniosła duże straty. Uszkodzenia są naprawdę poważne w przypadku znacznego odsetka zbiorów. W Matera najbardziej dotknięte obszary to Marconia di Pisticci, Bernalda, Tursi, Rotondella i Montescaglioso. Na innych obszarach, na szczęście, uprawy nie zostały nadmiernie dotknięte. Deszcz, silne wiatry i gwałtowne gradobicie zniszczyły, a przynajmniej poważnie naruszyły, setki hektarów upraw owoców pestkowych, winnic i gajów cytrusowych. Według wstępnych szacunków i otrzymanych raportów, tylko 30% upraw było ubezpieczonych przeciw takim zdarzeniom, Na 100 firm 80 jest ubezpieczonych na północy, a 20 na południu.

Gdy burze przybywają z dużą prędkością, z uderzeniami podobnymi do kamieni, rośliny i owoce są uszkodzone, gdzie po około 24 godzinach zaczynają się rozwijać  patogeny jak pleśń, czynniki grzybowe, bakterie i inne.

Na mniej dotkniętych obszarach roślina z niewielkimi zmianami regeneruje się w ciągu roku. W innych miejscach, w których zjawisko wykazało swoją ekstremalną siłę, pozostają trwałe uszkodzenia.  W takich sytuacjach konieczne jest drastyczne przycinanie lub odnawianie rośliny.

W niektórych przypadkach konieczne jest przeprowadzenie zabiegów przeciwgrzybiczych. Chociaż taka burza gradowa była przyczyną rozpaczy wielu rolników,  trzeba stwierdzić, że burza gradowa nastąpiła na szczęście na początku ożywienia wegetatywnego, a nie między czerwcem a lipcem, kiedy pąki kwiatowe roślin owocujących zaczynają się różnicować. Roślina ma wszelkie możliwości regeneracji, więc w przyszłym roku można oczekiwać dobrych zbiorów, choć w ograniczonych ilościach.

Źródło: www.freshplaza.com