Zaczyna się „pestka” z Hiszpanii

Sezon na hiszpańska „pestkę” właśnie się rozpoczął. Z tego powodu chcielibyśmy opisać pokrótce region,  w którym skupia się uprawa najważniejszych owoców i warzyw dla tego kraju.

Andaluzja znajduje się w południowej części Hiszpanii i jest drugim co do wielkości regionem autonomicznym w kraju. Jak podają statystyki liczba ludności w 2016 roku to blisko  8, 5 mln. Bogata historia i kultura czynią z Andaluzji szczególny region całego  Półwyspu Iberyjskiego.

Region Andaluzji składa się z ośmiu prowincji o nazwach: Almería, Kadyks, Kordowa, Granada, Huelva, Jaén, Malaga i Sewilla. Oficjalną stolicą regionu jest miasto Sewilla. Cały obszar Andaluzji znajduje się pod wpływem klimatu śródziemnomorskiego, który sprzyja uprawie trzech tradycyjnych produktów śródziemnomorskich: zbóż, winorośli i drzew oliwnych. Duża różnorodność upraw owoców i warzyw w poszczególnych prowincjach Andaluzji wynika z występowania w tym regionie wielu wyjątkowych mikroklimatów na stosunkowo niewielkim obszarze.  Ta różnorodność jest właśnie źródłem wielkiego bogactwa i odmienności roślinności oraz krajobrazu. Sztuczne nawadnianie stosuje się tu od 1920 roku, co umożliwiło masową uprawę warzyw i owoców, kukurydzy, bawełny i ryżu. Andaluzja jest czołowym producentem i dostawcą owoców i warzyw w Europie, z ponad 40-procentowym udziałem w całkowitej produkcji Hiszpanii.

Nie trzeba wymieniać sztandarowych pozycji eksportowych Hiszpanii, bo każdy dokładnie wie, że Hiszpania słynie z wyśmienitych warzyw szklarniowych, jak również z owoców. Słynne są  truskawki,  dużej odmiany  fresón, uprawiane w prowincji Huelva. Spośród owoców pestkowych najpopularniejsze w Andaluzji  są uprawy brzoskwiń i nektaryn. Średnia roczna produkcja każdego z nich wynosi ponad 70 tys. ton. Owoce pestkowe, a w szczególności nektaryny, są uprawiane na terenie prowincji Sewilla, a także Huelva, Kordowa i Granada. Uprawa śliw skoncentrowana jest przede wszystkim w prowincji Jaén.

Andaluzja jest jednym z regionów Europy, gdzie owoce pestkowe dojrzewają bardzo wcześnie: już pod koniec kwietnia na rynek trafiają zbiory z prowincji Sewilla i Huelva.

Źródło: www.extenda.pl