Awokado wciąż w modzie

O popularności tego owocu pisaliśmy już wielokrotnie. Dziś wracamy do tematu za sprawą pierwszego międzynarodowego seminarium na temat awokado, które odbędzie się w Sewilli.

Krajami o najwyższej światowej produkcji awokado są Meksyk, Peru, Chile, Kolumbia i Republika Dominikańska.

Na www.freshplaza.com czytamy o  ogromnej popularności awokado na świecie. Dane dotyczące konsumpcji i eksportu w ostatnich latach pokazują siłę tego owocu: europejski import awokado zwiększył się czterokrotnie w latach 2002–2018, chociaż Europa ogólnie zużywa tylko jedną trzecią awokado, które konsumuje Ameryka Północna. Tendencja wskazuje, że Europa podwoi swoją konsumpcję w następnej dekadzie.

Jeśli chodzi o Hiszpanię to największa produkcja pochodzi z  Andaluzji. W chwili obecnej jest to region skupiający uprawy tego owocu, a w kolejnych latach przewidywany jest wzrost produkcji z tego regionu. Obecnie uprawy są również w Maladze, Granadzie i Huelvie, ale oczekuje się, że rozszerzą się one na Sewillę Kadyks, a nawet Almerię, gdzie warunki klimatyczne pozwalają na uprawę,  która  wymaga  dość dużej ilości wody.  Z tego powodu uprawa awokado nadal rośnie w Ameryce Południowej, gdzie wiele regionów ma idealny klimat do produkcji, takich jak Peru, Kolumbia, Gwatemala, Nikaragua, Kostaryka i Republika Dominikańska.

Obecnie naukowcy pracują nad rozwojem odmian awokado, które wymagają mniejszej ilości wody i mają większą odporność na zasolenie. Specjaliści pracują również nad technikami uprawy, które zmniejszają zapotrzebowanie na wodę drzew, poprzez przycinanie, redukcję ewapotranspiracji, czyli parowania terenowego w obrębie upraw i zarządzanie stresem dzięki kontroli hormonalnej.

Źródło: www.freshpaza.com