Młode kapusty

Na rynku pojawiła się już młoda kapusta pekińska z krajowych upraw. Sezon 2018/2019 był trudny ze względu na problemy nie z podażą, a z jakością  kapusty pekińskiej. Już od początku roku ceny bardzo mocno zwyżkowały, a chętnych do zakupu kapusty pekińskiej dobrej jakości nie brakowało. W rezultacie w samym kwietniu ceny sprzedażowe w dużym hurcie wzrosły średnio o ponad 61 procent i na koniec miesiąca ukształtowały się na poziomie 3,40 – 3,70 zł/kg, a w małym hurcie przekroczyły nawet 4,00 zł. Tak więc  rynek z niecierpliwością czeka na młodą kapustę.  Jak podaje portal Fresh Market w skupach młoda kapusta pekińska kosztuje od  3,00 – 3,50 zł/kg. Ceny sprzedażowe to 3,50 – 4,00 zł/kg.

Podobnie trudna sytuacja była z kapusta białą. Ceny osiągnęły już poziom 4,7 – 5,50 zł/kg pomimo iż była już na rynku młoda kapusta z importu. Na razie na rynku wciąż dominuje kapusta z  importu, ale pojawiła się już pierwsza młoda kapusta z upraw krajowych. Na razie jest ona dostępna w bardzo ograniczonych ilościach, a cena jest tylko niewiele wyższa od ceny kapusty macedońskiej. Ceny krajowej kapusty białej w małym hurcie to dziś przedział 4,00 – 5,80 zł/szt. W hurcie zakupowo to 3,60 – 4,00 zł/szt. Wg ekspertów portalu Fresh Market ceny młodej kapusty importowanej z Macedonii to poziom 4,00 – 5,00 zł/szt., a zakupowo 3,80 – 4,00 zł/szt. Kapusta macedońska na razie dominuje na naszym rynku, ale już import powoli się kończy w oczekiwaniu na krajową produkcję.

Jeszcze przed Wielkanocą ceny  importowanej kapusty rosły, bo popyt był wysoki. Teraz młoda kapusta z importu tanieje (jakieś -15 procent w stosunku do cen sprzed tygodnia). Podaż krajowej kapusty będzie już teraz rosła dość szybko, choć oczywiście tempo tego przyrostu będzie zależało od pogody,   a głównie od opadów.  Można oczekiwać, że znaczące hurtowe  ilości kapusty młodej będą dostępne po majowym weekendzie.

 

Źródło: www.fresh-market.pl