Sezon szparagowy rozpoczęty

Pierwsze wypustki w Polsce zbiera się najczęściej w okolicy imienin Wojciecha – 23 kwietnia. W tym roku na rynkach hurtowych w Poznaniu i Broniszach szparagi pojawiły się w tygodniu przedświątecznym. Zbiory kończą się zazwyczaj na Jana – 24 czerwca.  Ceny szparagów w Polsce są zróżnicowane W obecnej chwili cena szparagów na Rynku Hurtowym w Broniszach waha się od 12,00 – 16,00 zł/kg. Ceny na rynku we Wrocławiu to 7,00 zł/ kg za szparagi zielone i białe. W Poznaniu – 6,00- 8,00 zł/ pęczek 0,5 kg.

Według danych Polskiego Związku Producentów Szparaga w Polsce stopniowo maleje liczba małych plantacji na rzecz plantacji kilkudziesięcio- i kilkusethektarowych, które są odpowiednio wyposażone w maszyny i sprzęt do sortowania. Powierzchnia upraw szacowana jest na ok. 1,8 tys. ha. Członkowie Polskiego Związku Producentów Szparaga podkreślają, że uprawa szparagów jest w Polsce wciąż dość kosztowna. Zorganizowanie 1 ha szparagarni kosztuje ok. 30–35 tys. zł. Jednak przy tym nasz tradycyjny system upraw jest bardziej ekologiczny od zagranicznych. Polskie szparagi nie są najtańsze, bo polscy producenci stosują mniej środków chemicznych i nawozów.

Jeśli chodzi o spożycie, to poza Wielkopolską, w której w ciągu ostatnich lat spożycie szparagów zdecydowanie wzrosło, sprzedaż szparagów cały czas pozostaje niewielka. Większość produkcji jest eksportowana, przeważnie do Niemiec. W Polsce produkuje się najwięcej tzw. szparagów bielonych. Największymi producentami szparagów na świecie są: Chiny, Peru i Stany Zjednoczone.

W krajach Europy Zachodniej sezon rozpoczyna się dużo wcześniej. Zdarzały się już wcześniej sezony, w których w lutym Francuzi mogli cieszyć rodzimymi szparagami. Nigdy jednak nie były to ilości tak duże jak w 2019 roku Portal www.warzywapolowe.pl  informuje że  na wczesne  lutowe zbiory zdecydowało się wiele gospodarstw w południowo-zachodniej części kraju. W tym roku, wyjątkowo, sprzyjała temu pogoda. Tradycyjnie szczyt popytu na szparagi we Francji przypada na Wielkanoc. W tym roku mieliśmy późną Wielkanoc i francuscy plantatorzy mają nadzieję na wydłużenie zainteresowania ich produktem. We Francji co roku pozyskuje się 12-13 tys. ton szparagów.

Na niemiecki rynek również napływają pierwsze partie szparagów. Zbiory rozpoczęły się też w Holandii. Holenderskie warzywa trafiają na rodzimy i niemiecki rynek. Szparagi cieszą się obecnie umiarkowanym zainteresowaniem konsumentów w Szwajcarii, która póki co zdaje się na import tego warzywa, głównie z Francji.

Źródło: www.warzywapolowe.pl; www.topagrar.pl