Jak podaje Fresh Plaza, eksperci przewidują sprzyjający sezon dla odmian czerwonych jabłek  w Mołdawii, od których oczekuje się w tym roku lepszego wybarwienia ze względu na dobre warunki pogodowe, czyli optymalne połączenie niskich i wysokich temperatur. Zgodnie z Stowarzyszenia Producentów i Eksporterów Owoców Moldova Fruct tendencja preferowania czerwonych odmian rzez konsumentów z Rosji i Rumunii, a także z Bliskiego Wschodu wciąż się utrzymuje.

Najpopularniejsze odmiany czerwone to: Gala, Fuji, Red Delicious i Florina. W sezonie 2020 Mołdawia przewiduje zbiory ponad 530 tys. ton jabłek. Chociaż w tym roku kraj dotknęły susze i gradobicia, wydajne sady, w które w ostatnich latach mocno zainwestowano, okazały się skuteczne w minimalizowaniu wpływu warunków atmosferycznych na jakość owoców.

Sady jabłoniowe w Mołdawii zajmują ponad 54 000 hektarów, a ich liczba stale rośnie. Ich produkcja jest bardzo intensywna, co doprowadziło do wzrostu plonów i większej jednorodności wielkości owoców, a także poprawy wybarwienia. W Mołdawii uprawia się ponad 20 odmian jabłek. Wiekszość to odmiany Florina, Fuji, Gala, Golden Delicious, Granny Smith, Idared, Jonagold, Red Delicious i Reinette Simirenko.

Uprawiane głównie w centralnych i północnych regionach kraju, mołdawskie jabłka od dawna są podstawą rynków Europy Wschodniej. Dzięki zwiększonej produkcji, sortowaniu i sortowaniu oraz możliwościom przechowywania w chłodniach mołdawskie jabłka znajdują teraz również lojalnych konsumentów w Europie Zachodniej.

Źródło: www.freshplaza.com

Acerola, znana także jako wiśnia z Barbados (łac. Malpighia glabra) pochodzi z Ameryki Południowej. Uprawiana jest w krajach o klimacie tropikalnym -w Portoryko i Teksasie, na Kubie, Jamajce, Bahamach i Bermudach, na Florydzie, w Ghanie i Australii. Acerola to wiecznie zielony krzew lub drzewo. W warunkach naturalnych osiąga 3-6 m wysokości (formy kulturowe z reguły nie rosną powyżej półtora metra).  Owoce wyglądają trochę jak wiśnie, stąd też nazwa rośliny. Dojrzewanie jagód trwa 3-4 tygodnie. Dojrzałe wiśnie pokryte są cienką czerwoną skórką, soczysty żółto-czerwony miąższ ma słodko-kwaśny smak (średnia średnica owoców to 1,5-2,5 cm). W jagodach znajdują się trzy nasiona. Owoce są oczywiście  jadalne – je się je świeże, mrożone, suszone. Z owoców powstają słodkie przetwory: dżem, syrop, galaretka. Owoce obrane z nasion dodaje się do sałatek owocowych. Owoce zawierają rekordową ilość kwasu askorbinowego (1000-3300 mg / 100 g wagi). Pod tym względem wyprzedzają nawet pomarańcze.  Zawierają również witaminy z grupy B, prowitaminę A, minerały (żelazo, potas, wapń, fosfor), pektyny, węglowodany, kwasy organiczne. Owoce aceroli działają tonizująco, przeciwutleniająco, regenerująco. Zalecane są do stosowania w przypadku anemii, chorób zakaźnych i wirusowych.

O niezwykłej sile działania tego owocu stanowi fakt, iż spożycie zaledwie 3 owoców aceroli pokrywa dzienne zapotrzebowanie dorosłego człowieka na witaminę C. Warto też zaznaczyć, że zielone owoce aceroli mają dwukrotnie wyższy poziom tej witaminy w stosunku do owoców dojrzałych.

Najbardziej wartościowa jest oczywiście  acerola świeża, ale  zapewne nie łatwo ja dostać w takiej formie. Można kupić na rynku ekstrakty z aceroli, które zawierają nawet 32% czystej witaminy C. Acerola jest wykorzystywana nie tylko jako źródło witaminy C w zdrowej żywności. Może być również stosowana jako dodatek przeciwutleniający z czystą etykietą w innych preparatach spożywczych. W sokach i gotowych mięsach – takich jak hamburgery czy kiełbaski – acerola dostarczy witaminę C i zapobiegnie utlenianiu, zachowując kolor i smak. Acerola jest również szeroko stosowana w piekarnictwie jako naturalny polepszacz mąki, zapewniający kilka korzyści, takich jak większa objętość  i miękkość, a także wydłużenie okresu przechowywania bez pleśni.

Źródło: www.patioflower.ru

Znaczenie Peru dla światowego rynku imbiru uwidoczniło się w 2019 roku, kiedy to stało się czwartym co do wielkości eksporterem tego warzywa, zaraz za Chinami, Tajlandią i Indiami, z komercjalizacją 23400 ton o wartości 41,5 mln dolarów. W 2020 r. eksport imbiru w tym kraju nadal rośnie. Według najnowszych danych Ministerstwa Handlu Zagranicznego i Turystyki (Mincetur), w ciągu pierwszych pięciu miesięcy tego roku dostawy imbiru odnotowały w ujęciu rocznym wzrost o 162% do 23 mln dolarów. Centralny region Andów Junin stał się największym peruwiańskim producentem i eksporterem tego rodzimego azjatyckiego korzenia.

Imbir jest bogaty w przeciwutleniacze i ma różne właściwości lecznicze, takie jak wzmocnienie układu odpornościowego; jeden z prawdopodobnych powodów wzrostu międzynarodowego popytu w czasie pandemii.

Peruwiański system ubezpieczeń społecznych, zalecił spożywanie większej ilości imbiru, czosnku i roślin leczniczych w celu zwalczania chorób układu oddechowego, takich jak przeziębienie, alergiczny nieżyt nosa, zapalenie oskrzeli i astma, które nasilają się podczas obecnej zimy na południowej półkuli. Lekarze podkreślają, że ​​te produkty, podobnie jak cebula i rzepa, mają właściwości pomagające eliminować wydzieliny i mogą być przyjmowane w postaci naparów, aby zmniejszyć stan zapalny i udrożnić drogi oddechowe. Imbir, obok winogron, mango i awokado, należy do peruwiańskich superfoods. W kwietniu, kiedy ograniczenia kwarantanny osiągnęły szczyt, eksport imbiru wzrósł o 137%, co wzmocniło trwały wzrost w pierwszych miesiącach roku.

Ten dobry wynik wynikał z wyższej sprzedaży do Hiszpanii (+ 529%), Holandii (+ 255%) – drugiego co do wielkości importera imbiru na świecie – oraz Stanów Zjednoczonych (+ 124%), największego importera imbiru. W tym okresie 71 firm peruwiańskich eksportowało produkt na 18 rynków światowych, tj. 25% więcej niż przed rokiem.

Źródło: www.freshplaza.com

Rozpoczął się egipski sezon słodkich ziemniaków, który w tym roku przyniesie jeszcze większe ilości niż w poprzednim. Szacuje się, że produkcja egipskich słodkich ziemniaków wzrosła w tym sezonie o 20-30%. Według jednego z eksporterów Egipcjanie szybko rozwijają swoje umiejętności, zarówno w uprawie, jak i marketingu. Oczekuje się, że ceny będą nieco wyższe, ponieważ wyzwania związane z pandemią nadal istnieją. Egipt co roku znacząco zwiększa produkcję i sprzedaż słodkich ziemniaków i sprzedaje większość z nich w Europie. Obecnie sprzedaż idzie świetnie, popyt jest duży a europejska produkcja i chińska konkurencja nie stanowią dla Egiptu realnego zagrożenia.

Prace Egipcjan nad zwiększeniem produkcji batatów poszły dwutorowo: z jednej strony nastąpiło zwiększenie powierzchni ziemi obsadzonej tą uprawą oraz przez sadzenie ulepszonych odmiany słodkich ziemniaków, dających lepsze plony. Egipt  zwiększył obszar uprawy słodkich ziemniaków o 20%, a naukowcy wciąż pracują nad udomowionymi, ulepszonymi odmianami dających wyższe plony. Dziś niezwykle ważne jest, aby nauka nadążała za potrzebami rynku rolniczego.

Ze względu na wyzwania związane z pandemią, Egipcjanie spodziewają się, że ceny będą wyższe niż w zeszłym roku. Popyt jest na razie bardzo duży Ceny będą średnio nieco wyższe niż w poprzednim sezonie z powodu pandemii. Europa wciąż zamawia najwięcej. Niskie ceny chińskich batatów nie powinny wiele zmienić na rynku. Kupujący doceniają jakość egipskich słodkich ziemniaków i są gotowi za tę jakość zapłacić.

Źródło: www.freshplaza.com

Serdecznie zapraszamy na szkolenie na rzeczoznawcę w zakresie ustalania klas jakości świeżych owoców i warzyw.

Szkolenie odbędzie się w dniach 30.09.2020 – 01.10.2020 w miejscowości Klaudyn k/Warszawy.

Szkolenie zostanie zorganizowane z zachowaniem wszelkich wymogów sanitarnych.

Zainteresowanych proszę o kontakt na maila: krystyna.szymanska@freshquality.pl

Telefon: +48 667 909 999