Serdecznie zapraszamy na VIII zjazd FRESH QUALITY ACADEMY

Zainteresowanych prosimy o kontakt mailowy lub telefoniczny.

Temat: „Szkolenie – warsztaty specjalistyczne rozszerzające wiedzę o jakości handlowej świeżych owoców i warzyw”

Cel szkolenia: zdobycie wiedzy praktycznej i podniesienie profesjonalizmu kontrolerów jakości handlowej świeżych owoców i warzyw z sieci handlowych, z firm handlowych, grup producentów, oraz kupców.

Tematy wykładów i warsztatów:

  1. Jakie choroby występują na warzywach, ich pochodzenie i przyczyny – wykład dr Jan Sobolewski Zakład Fitopatologii Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach
  2. Jakość  handlowa świeżych owoców i warzyw. Charakterystyka produktów ekologicznych – prowadzący: Mazowiecki Wojewódzki Inspektor Jakości Handlowej Artykułów Rolno – Spożywczych Małgorzata Jędrzejowska
  3. Procesy zachodzące w owocach i warzywach po ich zbiorze, produkty RTE – wykład Dyrektor ds. Jakości Beata Piega firma Consorfrut
  4. Warsztaty i praktyczna ocena jakości świeżych owoców i warzyw (dwie sesje) – prowadząca Krystyna Szymańska Fresh Quality

Obecnie, aby posługiwać się mianem „organiczne”, musimy  uprawiać w glebie, bez syntetycznych pestycydów i nie może być mowy o  uprawie w ogrzewanej szklarni. Ogrzewane szklarnie, które umożliwiają uprawę warzyw poza sezonem, nie są akceptowane do uzyskania miana uprawy organicznej.

Kilku przedstawicieli producentów owoców i warzyw chciałoby, aby oznaczenie „organiczne” przyznawane było pomidorom uprawianym w ogrzewanych szklarniach. Twierdzą, że jeśli ogrzewają szklarnie, nie używają pestycydów.

Czytaj dalej

Sezon na hiszpańska „pestkę” właśnie się rozpoczął. Z tego powodu chcielibyśmy opisać pokrótce region,  w którym skupia się uprawa najważniejszych owoców i warzyw dla tego kraju.

Andaluzja znajduje się w południowej części Hiszpanii i jest drugim co do wielkości regionem autonomicznym w kraju. Jak podają statystyki liczba ludności w 2016 roku to blisko  8, 5 mln. Bogata historia i kultura czynią z Andaluzji szczególny region całego  Półwyspu Iberyjskiego.

Czytaj dalej

Jak podaje Fresh Plaza w tym roku w Meksyku oczekuje się, że wolumen liczi będzie znacznie mniejszy niż w ubiegłym roku.  Przewiduje się, że różnica to około 30 %. Ma to związek z pogodą, ale także z cyklem samych drzew, które przez  dwa lata zapewniają duży urodzaj, a w  trzecim roku jest on już znacznie mniejszy. Po dwóch „obfitych” latach czeka nas teraz sezon nieco uboższy.

Czytaj dalej

O popularności tego owocu pisaliśmy już wielokrotnie. Dziś wracamy do tematu za sprawą pierwszego międzynarodowego seminarium na temat awokado, które odbędzie się w Sewilli.

Krajami o najwyższej światowej produkcji awokado są Meksyk, Peru, Chile, Kolumbia i Republika Dominikańska.

Na www.freshplaza.com czytamy o  ogromnej popularności awokado na świecie. Dane dotyczące konsumpcji i eksportu w ostatnich latach pokazują siłę tego owocu: europejski import awokado zwiększył się czterokrotnie w latach 2002–2018, chociaż Europa ogólnie zużywa tylko jedną trzecią awokado, które konsumuje Ameryka Północna. Tendencja wskazuje, że Europa podwoi swoją konsumpcję w następnej dekadzie.

Czytaj dalej

Na rynku pojawiła się już młoda kapusta pekińska z krajowych upraw. Sezon 2018/2019 był trudny ze względu na problemy nie z podażą, a z jakością  kapusty pekińskiej. Już od początku roku ceny bardzo mocno zwyżkowały, a chętnych do zakupu kapusty pekińskiej dobrej jakości nie brakowało. W rezultacie w samym kwietniu ceny sprzedażowe w dużym hurcie wzrosły średnio o ponad 61 procent i na koniec miesiąca ukształtowały się na poziomie 3,40 – 3,70 zł/kg, a w małym hurcie przekroczyły nawet 4,00 zł. Tak więc  rynek z niecierpliwością czeka na młodą kapustę.  Jak podaje portal Fresh Market w skupach młoda kapusta pekińska kosztuje od  3,00 – 3,50 zł/kg. Ceny sprzedażowe to 3,50 – 4,00 zł/kg.

Czytaj dalej