Znowelizowana ustawa o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych. Najważniejsza zmiana to fuzja kontroli jakości żywności. Od 1 lipca 2020 r. będzie za nie odpowiedzialna na wszystkich etapach obrotu jedna instytucja – Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów-Rolno Spożywczych, która podlega Ministerstwu Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Czytaj dalejKategoria: prawo
Brzoskwinie i nektarynki kod D
Uprzejmie przypominam, że zgodnie z ROZPORZĄDZENIEM DELEGOWANYM KOMISJI (UE) 2019/428 z dnia 12 lipca 2018 r. zmieniające rozporządzenie wykonawcze (UE) nr 543/2011 w zakresie norm handlowych w sektorze owoców i warzyw
od dnia 1 lipca do 31 października nie można wprowadzać do obrotu brzoskwiń i nektarynek o wielkości 51-56 mm lub 65-85 g – kod wielkości D.
Komisja Europejska aktualizuje listę żywności podlegającej kontroli
Zaostrzone będą kontrole dotyczące tureckich owoców cytrusowych importowanych do UE
Komisja Europejska (WE) umieściła tureckie owoce cytrusowe w wykazie żywności z krajów trzecich, które zostaną poddane surowszym tymczasowym kontrolom przy wjeździe do Unii Europejskiej. Ta decyzja została podjęta po wykryciu pozostałości pestycydów w różnych partiach pomarańczy, mandarynek, klementynek z tego kraju.
Czytaj dalejProjekt ustawy o zmianie ustawy o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych oraz niektórych innych ustaw
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi.
Czytaj dalejUE wprowadzi zakaz stosowania opakowań plastikowych
Po plastikowych sztućcach i talerzach, słomkach do napojów oraz patyczkach higienicznych, których zakaz sprzedaży zacznie obowiązywać od 2021 roku, Unia Europejska rozważa wprowadzenie całkowitego zakazu stosowania opakowań z tworzywa sztucznego.
Nowy komisarz ds. środowiska, Virginijus Sinkevicius w wywiadzie dla niemieckiej gazety Die Welt wyjaśnił, że Komisja Europejska rozważa wprowadzenie zakazu stosowania opakowań z tworzyw sztucznych i ustanowienia nowych wymagań dla producentów.
Były zmiany w przepisach, pamiętajmy, aby je zastosować
Szanowni Państwo
W 2019 roku wprowadzono szereg nowych przepisów, które dotyczą jakości świeżych owoców i warzyw.
O wszystkich pisałam, ale teraz pragnę przypomnieć, że:
- od 1 stycznia 2020 roku koniecznie trzeba zamieścić na etykiecie opakowań z ziemniakami, wizerunek flagi państwa pochodzenia ziemniaków, jeśli zostały zapakowane w Polsce, wizerunek w kolorze
- na wywieszkach w sklepie przy ziemniakach należy podać do informacji klientom: jakie to ziemniaki (wczesne czy jadalne), państwo pochodzenia ziemniaków i umieścić wizerunek flagi państwa pochodzenia w kolorze – zawsze
- treść norm dla świeżych owoców i warzyw jest zawarta w rozporządzeniu UE nr 2019/428
- na każdym opakowaniu wszystkich świeżych owoców i warzyw należy umieścić informacje dotyczące identyfikacji: Nazwa i adres pakującego lub wysyłającego (np. ulica/miasto/region/kod pocztowy i państwo, jeśli różne od państwa pochodzenia).
Ponieważ kary administracyjne nakładane przez inspekcje na firmy są wysokie, apeluję, weźcie Państwo te uwagi do serca.
Krystyna Szymańska
Brzoskwinie i nektarynki kaliber D zabroniony
Zgodnie z norma dla brzoskwiń i nektarynek zawartą w Rozporządzeniu UE nr 2019/428 od 1 lipca nie można wprowadzać do obrotu owoców o wielkości 51-56mm (kaliber D). Najmniejsze owoce dopuszczalne to kaliber C.
Znakowanie ziemniaków w handlu detalicznym według nowych przepisów od 25 maja 2019
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI
z dnia 17 kwietnia 2019 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie znakowania poszczególnych rodzajów środków spożywczych
Na podstawie art. 15 pkt 1 ustawy z dnia 21 grudnia 2000 r. o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych (Dz. U. z 2018 r. poz. 2164 i 2354) zarządza się, co następuje:
§ 1. W rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 23 grudnia 2014 r. w sprawie znakowania poszczególnych rodzajów środków spożywczych (Dz. U. z 2015 r. poz. 29, z 2016 r. poz. 2019 oraz z 2017 r. poz. 2150 i 2461) wprowadza się następujące zmiany:
Paragraf 19 ujednolicony brzmi tak:
Ziemniaki z flagą
Jak podaje https://www.gov.pl/web/rolnictwo/ziemniaki-z-flaga
Rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie znakowania poszczególnych rodzajów środków spożywczych zostało przekazane dziś do publikacji.
Celem nowelizacji rozporządzenia jest udostępnienie konsumentom informacji o państwie pochodzenia ziemniaków dostępnych w obrocie detalicznym.
Informacji wskazującej państwo pochodzenia będzie towarzyszyć wizerunek flagi tego państwa. Informacja będzie wymagana zarówno w przypadku ziemniaków pakowanych (z wyłączeniem tych których opakowania oznakowano logo „Produkt polski”) jak i sprzedawanych „na wagę”.
Rozporządzenie zostało przygotowane w porozumieniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z Ministrem Zdrowia. Minister Jan Krzysztof Ardanowski podpisał je 12 kwietnia i następnie przekazał do podpisu Ministerstwa Zdrowia.
Ziemniaki młode według nowych przepisów
8 lutego weszło w życie Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych wymagań w zakresie jakości handlowej ziemniaków (Dz.U. z 2019 pozycja 139).
https://www.prawo.pl/akty/dz-u-2019-139,18808110.html
„Definicja ziemniaków wczesnych (młodych): ziemniaki zebrane na początku sezonu zbioru ziemniaków kraju pochodzenia przed osiągnięciem pełnej dojrzałości, o skórce łuszczącej się, przeznaczone do sprzedaży bezpośrednio po ich zebraniu.”
Inny punkt rozporządzenia:
„Przepisów rozporządzenia nie stosuje się do ziemniaków wczesnych (ziemniaków młodych) zebranych lub dopuszczonych do obrotu w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub …, zgodnie z przepisami obowiązującymi w tych państwach, o ile zostały oznakowane w sposób, który zapewnia, że konsument nie jest wprowadzany w błąd.”