Holandia. Coraz mniej na rynku dobrych jakościowo partii cebuli, a może raczej dobre partie są, ale coraz mniejsze. Cebula po prostu się starzeje i kiełkuje. Stąd tez różnice cenowe poszczególnych partii nawet 0,02 € lub 0,03 €/ kg. Zapotrzebowanie jest stosunkowo duże.  Klasa I sprzedaje się dobrze w krajach takich jak Niemcy, Włochy i Brazylia. Kraje Europy Wschodniej, takie jak Węgry, Rumunia, Bułgaria i Polska, są również dość dobrymi odbiorcami dla cebuli holenderskiej.

Czytaj dalej

Hiszpańska kampania sałaty lodowej kończy się wraz z rozpoczęciem holenderskiego sezonu. Kampania rozpoczęła się od poważnych problemów z powodu powodzi, która nawiedziła obszar Murcji we wrześniu: silnie wpłynęło to na ilość produktu dostępnego w pierwszych dwóch miesiącach kampanii. Podobnie drastyczne zmiany klimatu pod koniec marca spowodowały problemy pod względem jakościowym i ilościowym. Hiszpania, zwłaszcza obszary południowe, wydaje się cierpieć z powodu coraz bardziej „stropikalizowanego” klimatu i niszczycielskiego działania wodnego żywiołu, od Almerii po Walencję.

Czytaj dalej

Powołując się na dane analityków EastFruit, za pośrednictwem portalu www.fresh-market.pl przymrozki, które wystąpiły w połowie kwietnia w południowej i środkowej Ukrainie poważnie zagroziły zbiorom czereśni, wiśni i innych owoców pestkowych. Temperatura tam spadła do -3/-4*C i to w czasie aktywnego kwitnienia. Sytuacja powtórzyła się w kolejnym
tygodniu. I tak ucierpiały odmiany wczesne, średnio późne i późne.

Czytaj dalej

Pierwsze polskie szparagi są już w sprzedaży. Ich cena waha się od 22 do 25 zł za kilogram. Pochodzą one z plantacji podwójnie okrytych folią. Łagodna zima sprawiła, iż sezon mógł się rozpocząć ok. 20 kwietnia, czyli podobnie jak w ubiegłym sezonie. Sezon na polskie szparagi trwa tradycyjnie od  Wojciecha do Jana, czyli od 23 kwietnia ( imieniny Wojciecha) do 24 czerwca ( imieniny Jana).

Czytaj dalej

Ostatnio  na forach społecznościowych głośno jest o „szczególnych” właściwościach  witaminy D, która ma znacząco przyczynić się, miedzy innymi, do budowania naszej odporności. Przyjrzyjmy się więc jej bliżej.

Witamina D to witamina wyjątkowa. W ustroju pełni raczej rolę prohormonu niż witaminy. Jako jedna z nielicznych może być syntetyzowana w organizmie człowieka i powstaje w komórkach naskórka w wyniku ekspozycji na światło słoneczne. W świetle badań jednak blisko 90% populacji naszego kontynentu ma za niskie stężenie witaminy D. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest zbyt małą ilość dni słonecznych, ale także nadużywanie przez nas kremów  z filtrami, ale przede wszystkim spędzanie czasu w zamkniętych pomieszczeniach, zamiast na słońcu. Dobrą praktyką jest uzupełnianie deficytu witaminy D za pomocą suplementów …. Ale czy nie lepiej, smaczniej i zdrowiej byłoby sięgnąć po naturalne źródło witaminy D, jakim są chociażby smaczne i aromatyczne grzyby.

Czytaj dalej

Jak zwykle wiosną, tak i w tym roku na rynek wkraczają holenderskie warzywa szklarniowe: ogórki, papryka czy bakłażany.

Wielkanoc to dobry czas dla tych warzyw i popyt utrzymuje się na dość wysokim poziomie. Co będzie jednak po Wielkanocy, dodatkowo w cieniu  globalnej pandemii? – zastanawiają się producenci i handlowcy. To pytanie jest  bardzo ważne, tym bardziej, że branża hotelarska  i gastronomia nie ruszyły jeszcze pełna parą, a i sezon szklarniowy dopiero się rozkręca.

Czytaj dalej

Stowarzyszenie skupiające producentów owoców i warzyw w Unii Europejskiej zabrało głos w sprawie bezpieczeństwa spożywania owoców i warzyw w dobie pandemii.
Opierając się na wszystkich dostępnych danych EFSA zapewnia potencjalnych klientów o tym, że spożywanie owoców i warzyw przy zachowaniu elementarnych zasad higieny jest bezpieczne. Podobieństwo koronawirusa wywołującego COVID – 19 do innych tego typu
koronawirusów, wywołujących SARS i MERS dostarcza nam cennych informacji o drogach transmisji wirusa. Na szczęście nie było przypadku zakażenia drogą pokarmową.

Czytaj dalej