Obecnie, aby posługiwać się mianem „organiczne”, musimy  uprawiać w glebie, bez syntetycznych pestycydów i nie może być mowy o  uprawie w ogrzewanej szklarni. Ogrzewane szklarnie, które umożliwiają uprawę warzyw poza sezonem, nie są akceptowane do uzyskania miana uprawy organicznej.

Kilku przedstawicieli producentów owoców i warzyw chciałoby, aby oznaczenie „organiczne” przyznawane było pomidorom uprawianym w ogrzewanych szklarniach. Twierdzą, że jeśli ogrzewają szklarnie, nie używają pestycydów.

Czytaj dalej

Sezon na hiszpańska „pestkę” właśnie się rozpoczął. Z tego powodu chcielibyśmy opisać pokrótce region,  w którym skupia się uprawa najważniejszych owoców i warzyw dla tego kraju.

Andaluzja znajduje się w południowej części Hiszpanii i jest drugim co do wielkości regionem autonomicznym w kraju. Jak podają statystyki liczba ludności w 2016 roku to blisko  8, 5 mln. Bogata historia i kultura czynią z Andaluzji szczególny region całego  Półwyspu Iberyjskiego.

Czytaj dalej

Jak podaje Fresh Plaza w tym roku w Meksyku oczekuje się, że wolumen liczi będzie znacznie mniejszy niż w ubiegłym roku.  Przewiduje się, że różnica to około 30 %. Ma to związek z pogodą, ale także z cyklem samych drzew, które przez  dwa lata zapewniają duży urodzaj, a w  trzecim roku jest on już znacznie mniejszy. Po dwóch „obfitych” latach czeka nas teraz sezon nieco uboższy.

Czytaj dalej

O popularności tego owocu pisaliśmy już wielokrotnie. Dziś wracamy do tematu za sprawą pierwszego międzynarodowego seminarium na temat awokado, które odbędzie się w Sewilli.

Krajami o najwyższej światowej produkcji awokado są Meksyk, Peru, Chile, Kolumbia i Republika Dominikańska.

Na www.freshplaza.com czytamy o  ogromnej popularności awokado na świecie. Dane dotyczące konsumpcji i eksportu w ostatnich latach pokazują siłę tego owocu: europejski import awokado zwiększył się czterokrotnie w latach 2002–2018, chociaż Europa ogólnie zużywa tylko jedną trzecią awokado, które konsumuje Ameryka Północna. Tendencja wskazuje, że Europa podwoi swoją konsumpcję w następnej dekadzie.

Czytaj dalej

Na rynku pojawiła się już młoda kapusta pekińska z krajowych upraw. Sezon 2018/2019 był trudny ze względu na problemy nie z podażą, a z jakością  kapusty pekińskiej. Już od początku roku ceny bardzo mocno zwyżkowały, a chętnych do zakupu kapusty pekińskiej dobrej jakości nie brakowało. W rezultacie w samym kwietniu ceny sprzedażowe w dużym hurcie wzrosły średnio o ponad 61 procent i na koniec miesiąca ukształtowały się na poziomie 3,40 – 3,70 zł/kg, a w małym hurcie przekroczyły nawet 4,00 zł. Tak więc  rynek z niecierpliwością czeka na młodą kapustę.  Jak podaje portal Fresh Market w skupach młoda kapusta pekińska kosztuje od  3,00 – 3,50 zł/kg. Ceny sprzedażowe to 3,50 – 4,00 zł/kg.

Czytaj dalej

Pierwsze wypustki w Polsce zbiera się najczęściej w okolicy imienin Wojciecha – 23 kwietnia. W tym roku na rynkach hurtowych w Poznaniu i Broniszach szparagi pojawiły się w tygodniu przedświątecznym. Zbiory kończą się zazwyczaj na Jana – 24 czerwca.  Ceny szparagów w Polsce są zróżnicowane W obecnej chwili cena szparagów na Rynku Hurtowym w Broniszach waha się od 12,00 – 16,00 zł/kg. Ceny na rynku we Wrocławiu to 7,00 zł/ kg za szparagi zielone i białe. W Poznaniu – 6,00- 8,00 zł/ pęczek 0,5 kg.

Według danych Polskiego Związku Producentów Szparaga w Polsce stopniowo maleje liczba małych plantacji na rzecz plantacji kilkudziesięcio- i kilkusethektarowych, które są odpowiednio wyposażone w maszyny i sprzęt do sortowania. Powierzchnia upraw szacowana jest na ok. 1,8 tys. ha. Członkowie Polskiego Związku Producentów Szparaga podkreślają, że uprawa szparagów jest w Polsce wciąż dość kosztowna. Zorganizowanie 1 ha szparagarni kosztuje ok. 30–35 tys. zł. Jednak przy tym nasz tradycyjny system upraw jest bardziej ekologiczny od zagranicznych. Polskie szparagi nie są najtańsze, bo polscy producenci stosują mniej środków chemicznych i nawozów.

Czytaj dalej

Fresh Plaza podaje, iż w Argentynie trwają prace nad środkiem do czyszczenia owoców i warzyw.

Według raportu opublikowanego niedawno przez Światową Organizację Zdrowia, ludzie powinni spożywać co najmniej 400g owoców i warzyw każdego dnia w celu złagodzenia niedoborów żywieniowych i zapobiegania chorobom przewlekłym, takim jak choroby serca, nowotwory i cukrzyca. Jednakże, aby osiągnąć zdrowe spożycie tych pokarmów, ważne jest również ich właściwe oczyszczenie przed spożyciem, aby usunąć z nich bakterie i pozostałości pestycydów, ponieważ ich obecność może zakłócić długoterminowe funkcjonowanie hormonów.

Czytaj dalej

W ramach próby oddział ICA Maxi w Sztokholmie sprzedaje przyjazną dla środowiska odżywkę roślinną, wyprodukowaną z odpadów owocowo -warzywnych. Wcześniej odpady organiczne były przeznaczone do produkcji biogazu. Teraz niesprzedane owoce i warzywa są fermentowane  i sprzedawane jako odżywka dla roślin. Dotyczy to około 100 kilogramów produktów ignorowanych przez konsumentów, ponieważ nie wyglądają już dobrze, ale nadal są jadalne.

Czytaj dalej

Jak podaje Fresh Plaza trwa realizacja projektu badawczego NATURPICK, dotyczącego produkcji żywności wzbogaconej w składniki odżywcze z użyciem substancji bioaktywnych uzyskanych z nierynkowych produktów przemysłu ogrodniczego.  Projekt zakłada dostarczenie sektorowi wzbogaconej żywności (batoniki, żelki)  narzędzi i składników w celu uzyskania zdrowszych produktów, jak również zapewnienie sektorowi owoców i warzyw nowej linii biznesowej, aby nadać wartość produktom, które nawet jeśli spełniają podstawowe normy jakości, nie mogą być wprowadzane do obrotu, ponieważ nie spełniają wymagań dotyczących rozmiaru, wybarwienia czy kształtu lub z powodu nadmiaru produkcji.

Czytaj dalej