Belgia i Holandia. Jak podaje Service2fruit w ubiegłym tygodniu większość producentów zajęta była zbieraniem gruszki Konferencji. Belgia i  holenderska prowincja Zeeland są właśnie w drugim tygodniu zbiorów, a w rejonach nadrzecznych w pierwszym pełnym tygodniu zbiorów. Wiele firm zaczęło zbiory od  Elstara i Konferencji. Zbiory Konferencji rozpoczęto jednak wcześniej, niż to być powinno, a  przy jabłkach Elstar problemem okazało się wybarwienie, szczególnie przy starszych mutantach. Rozpoczęcie od zbioru gruszek niesie za sobą ryzyko mniejszego kalibru. Za to być może poprawi to rozmiar jabłek, gdyż  owoce  nadal pozostają na drzewach.

Czytaj dalej

Właśnie rozpoczyna się zbiór granatów hiszpańskich prowincjach Walencji i Castellón, gdzie w ostatnich dniach spadły obfite opady. Rynki europejskie są bardzo zainteresowane hiszpańskimi granatami, gdyż  sezon turecki  jeszcze się nie rozpoczął, a popyt jest dość wysoki. Na razie deszcze nie odbijają się na jakości granatów, ale jeśli nadal będzie padać,  granaty mogą pękać. Ogólnie o tej kampanii można  już powiedzieć, że wielkość produkcji spadła o około 20–25% w porównaniu z ubiegłym rokiem i brakuje dużych kalibrów.

Czytaj dalej

Hiszpania dąży do tego, aby produkcja kaki była znów na zadawalającym  poziomie. Pomimo tego, iż  ubiegłoroczne zbiory zostały zmniejszone o ponad 50%, w tym sezonie istnieje realna możliwość pozyskania 450 milionów kilogramów owoców, głównie odmiany Rojo Brillante. Kampania rozpocznie się od mniejszych partii już w trzecim tygodniu września.

Producenci są zdania, że dopóki nie wystąpią niekorzystne warunki klimatyczne, takie jak gradobicie lub mróz, czy też poważne problemy ze szkodnikami, oczekiwane zbiory powinny być na dość dobrym poziomie. Jak dotąd pogoda była bardzo sprzyjająca, wręcz idealna do wzrostu kaki i, jak twierdzi  Pascual Prats, prezes hiszpańskiego stowarzyszenia Kaki, wszyscy oczekują naprawdę dobrych zbiorów.

Czytaj dalej

Aronii będzie w tym roku zdecydowanie mniej. A to za sprawą wiosennych przymrozków i ogólnie panującej suszy. Jednak w tej chwili, gdy zbiory aronii dopiero się rozpoczęły trudno dokładnie oszacować ich wielkość. Jak informuje Pan Andrzej Karolak, prezes Krajowego Zrzeszenia Plantatorów Aronii „Aronia Polska” w wywiadzie udzielonym portalowi www.sadyogrody.pl plantatorzy zgłaszali gorszą kondycję krzewów już po zimie i po ubiegłorocznym bardzo dobrym plonowaniu.  Nie sprzyja w tym roku także pogoda, przewlekły brak opadów oraz bardzo wysokie temperatury.

Czytaj dalej

To trudny rok dla całej Europy. Susza i wysokie temperatury. Zapotrzebowanie na ziemniaki na rynku jest niewielkie, chociaż obecnie zaczyna się poprawiać. Eksport największych europejskich producentów ziemniaków, takich jak Holandia, Francja i Niemcy, nie idzie płynnie, a wiele rynków wybiera obecnie ziemniaki z innych krajów europejskich ze względu na cenę. Korzysta na tym zwłaszcza Hiszpania z dużymi zbiorami i wysokimi cenami na rynku.

Czytaj dalej

Ponieważ sezon na polską borówkę amerykańską właśnie się rozpoczyna, warto przypomnieć sobie dlaczego warto częściej sięgać po borówki.

Spożywając dziennie 1 szklankę świeżych borówek zapewniamy organizmowi 85 mg potasu, 18 g węglowodanów,  4 g błonnika i jedynie 80 kalorii. Zawartość błonnika wspomaga trawienie i sprawia, że spożywanie borówek nie jest zbyt dużym obciążeniem, nawet dla osób na diecie. Ponadto, szklanka borówek pokrywa 1/3 dziennego zapotrzebowania dorosłej osoby na witaminę C.

Czytaj dalej