Camu-Camu ( Myrciaria dubia ) to nazwa krzewu rosnącego w amazońskim lesie deszczowym  w dorzeczu Amazonki. Rośnie on  na obszarach bagnistych lub okresowo zalewanych. Krzew Camu-Camu, sięgający 2-3 m wysokości wytwarza owoc o tej samej nazwie. Owoce są okrągłe, w odcieniach żółtego, pomarańczowego i czerwonego, wielkością przypominają małą cytrynę. Owoce dostarczają ogromną ilość składników mineralnych, witamin i substancji bioaktywnych. W smaku są bardzo kwaśne.  Ze względu na cierpki smak rzadko spożywane są na surowo, lecz wykorzystywane są głównie na przetwory, do produkcji lodów czy soków.

Skład chemiczny jagód Camu -Camu zaskakuje, gdyż zawierają one od 20 do 30 razy więcej witaminy C niż kiwi i pięć razy więcej polifenoli niż jeżyny.

Czytaj dalej

Z powodu suszy w Polsce w tym roku zbierzemy mniej ziemniaków. To pewne. Jednak nie tylko Polska ucierpiała z powodu letniej suszy. W innych krajach europejskich również takie problemy wystąpiły. W Belgii susza dała się mocno we znaki uprawom ziemniaków. Zwłaszcza tym  wczesnym. Eksperci szacowali stratę jednej czwartej wydajności. W lipcu wystąpiły opady deszczu i planowany zbiór oceniany był już wyżej, ale naturalnie mocno poniżej przeciętnej. Przerwano nawet zakaz nawadniania, dzięki czemu można było uratować część plonów. Ze względu na pogodę zmieniono również zasady kontraktacji  w taki sposób, żeby bulwy jak najdłużej przebywały w ziemi i nabierały masy. Główny zbiór, dzięki temu, iż w porę nadeszły opady, może się okazać nie tak zły jak się obawiano. Eksperci twierdzą, że ma on szansę być na poziomie przeciętnym.

Czytaj dalej

Ceny sałaty lodowej w tym sezonie są bardzo wysokie. Portale rolnicze oceniają, że jest to rekordowy rok pod względem  dramatycznie niskiej podaży i bardzo wysokich cen. Oczywiście wysokie ceny wiążą się z tym, że popyt nie zostaje zaspokojony nawet w połowie.

Upalna pogoda w miesiącach letnich i do tego susza, utrzymująca się od maja do lipca mocno odbiły się na rynku sałat w ogóle.  Sytuacja pogodowa doprowadziła do ogromnego deficytu sałat nie tylko w Polsce, ale w całej Europie. W rezultacie tegoroczne ceny utrzymują się na rekordowo wysokim poziomie, znacznie wyższym niż w poprzednich kilku sezonach.

Czytaj dalej

Burze i powodzie, które miały miejsce w połowie sierpnia spowodowały duże szkody w chińskiej prowincji Shandong  Najgorzej ucierpiały regiony uprawiające imbir jak Weifang i Anqiu. Niekorzystne warunki pogodowe poważnie uszkodziły zapasy imbiru. Jest on  tradycyjnie przechowywany pod ziemią. Nastąpiły podtopienia i zalania ziemianek i piwnic, w których przechowywany jest imbir, w wyniku czego  imbir został zniszczony.

Czytaj dalej

Zbiory właśnie się rozpoczynają i wygląda na to, że będą zadawalające. Plantacje tej jagody w Polsce są jeszcze młode i  rośliny nie owocują optymalnie. To dopiero przed nami.

Zbiory, jak w przypadku większości owoców, rozpoczynają się o ok. 2 tygodnie wcześniej, w porównaniu z rokiem ubiegłym. Brak wiosennych przymrozków wpłynie pozytywnie zarówno na ilość, jak i jakość owoców. Młode liście i przyrosty są bardzo wrażliwe na ujemne temperatury, dlatego w uprawie często stosuje się instalacje antyprzymrozkowe.

Jako pierwsze zbierane będą  owoce odmiany Geneva, później Jumbo i Bingo, a na końcu odmiany Weiki i Ananasnya.

Czytaj dalej

GUS dokonał wstępnych szacunków odnośnie zbioru owoców. Według tych szacunków tegoroczne zbiory będą rekordowe i wyniosą ze wszystkich plantacji owocowych ponad 4,2 mln t, w tym zbiory jabłek zostały wstępnie oszacowane na około 3,7 mln t. Stanowi to ponad 50% wzrost w stosunku do słabego roku ubiegłego, a 25 % wzrost w stosunku do średniej produkcji z ostatnich lat.

Czytaj dalej