W Holandii wciąż rośnie zapotrzebowanie na produkty ekologiczne, w tym owoce i warzywa. Na targach PLMA (Private Label Manufacturers Association) w Amsterdamie w dniach 29 i 30 maja promowało się wiele firm duńskich. Dania jest jednym z czołowych eksporterów tych produktów do Holandii. Holenderscy konsumenci coraz częściej wybierają żywność ekologiczną, zapewniając większy potencjał eksportowy dla duńskich producentów ekologicznych.

Czytaj dalej

Arbuzy marokańskie są  w tym czasie najczęściej importowanymi owocami w Hiszpanii. Odmiana Crimson, produkowana w Maroku, zyskuje w Hiszpanii na popularności.

Arbuzy marokańskie mają prawie kulisty kształt, są zielone lub w paski. Są dostępne zarówno odmiany pestkowe, jak i  bezpestkowe.  Arbuz ma grubą skórę i bardzo słodki smak. Jest dość konkurencyjny pod względem ceny, głównie dlatego, że koszty produkcji są znacznie niższe niż w Hiszpanii. Cena hurtowa wynosi około 0,60 euro/kg.

W niektórych punktach sprzedaży można je kupić od 0,80 do 0,85 euro/kg.

Czytaj dalej

Decco opracowało jadalną powłokę Naturcover, która może być stosowana w owocach takich jak awokado, owoce ziarnkowe i cytrusowe, melony itp., Ma ona na celu zmniejszenie strat spowodowanych odwodnieniem, jednocześnie pomagając owocowi zachować jego jędrność i służyć jako nośnik fungicydów. Dzięki Naturcover owoce zachowują swój naturalny wygląd, dając wyjątkowy efekt antyoksydacyjny, a produkt przy tym nie wygląda sztucznie.

Czytaj dalej

Powołując się na  Service2Fruit B.V. polski rynek jabłek jest spokojny i stabilny. W komorach polskich producentów są jeszcze zapasy  odmian: Gloster, Golden Delicious, Gala Must, Gala Royal, Ligol, Red Jonaprince  i Idared. Na razie nie ma problemów ze zbytem – jest stabilnie. Problemy mogą pojawić się w czerwcu, kiedy jest już duży wybór owoców sezonowych. Najtrudniej będzie sprzedać jabłka odmiany Idared. Na pozostałe odmiany  popyt jest raczej stabilny. Ceny wahają się od 0,22 € – 0,77 €.

Jeśli chodzi o gruszki, to na polskim rynku dominuje towar holenderski i belgijski. Popyt nie jest zbyt duży, ale stabilny. Od wielu już lat panuje  tendencja  kupowania w Belgii lub Holandii posortowanych gruszek lub tylko wstępnie posortowanych do konfekcjonowania.

Czytaj dalej

Jak donosi portal www.sadyogrody.pl oficjalne rozpoczęcie sezonu odbyło się pod patronatem Polskiego Związku Producentów Szparaga i Katedry Warzywnictwa Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Bezśnieżna zima spowodowała przemarznięcie karp i pierwsze zbiory były bardzo słabe. Wypustki były sparciałe i puste w środku, czyniąc tym samym produkt całkowicie niehandlowym. Niektórzy producenci zrezygnowali w ogóle z pierwszych zbiorów właśnie ze względu na gorszą jakość.

Czytaj dalej

Przypuszcza się, że bergamotka (Citrus Bergamia), właściwie pomarańcza bergamotka, pochodzi z Indii.  Uprawiana jest obecnie głównie w Kalabrii na południu Włoch, choć rośnie również w innych krajach basenu Morza Śródziemnego, a nawet w Ameryce Południowej. Jest to okrągławy owoc o gorzkim smaku i wielkości 6-8 cm. Nie jest owocem deserowym, który jada się na surowo. Głównym surowcem jest gruba pomarszczona skórka, która zawiera duże ilości olejku bergamotowego, którego zapach można porównać do aromatu delikatnej skórki pomarańczowej z przyjemną, orzeźwiającą nutą.

Czytaj dalej