Mowa oczywiście o dyni. W Polsce jest ona dość popularnym warzywem, ale zdaje się, ze jest wciąż nie doceniana. Bogata w witaminy i minerały, a przy tym niskokaloryczna (28 kcal/100 g) pomaga  w odchudzaniu i leczeniu nadciśnienia. Ponadto działa odkwaszająco na organizm. Duże plantacje dyni w Polsce znajdują się na Lubelszczyźnie. Najwięcej z nich położonych jest  w gminie Wisznice i jej okolicach. W regionie świętokrzyskim jest także kilkadziesiąt plantacji dyni. W większości uprawia się je w gospodarstwach ekologicznych. Niemal wszystkie trafiają na eksport do Francji czy Niemiec.

Czytaj dalej

Jak podają serwisy branżowe, awokado zaczęło znikać  z niektórych brytyjskich lokali gastronomicznych. Właściciele  tychże lokali postanowili poinformować swoich klientów, że tego owocu już u nich nie znajdą, a to za sprawą specyfiki uprawy.

Ich zdaniem uprawa awokado doprowadza do tego, że lasy są wycinane, żeby zrobić miejsce dla kolejnych plantacji. Intensywne rolnictwo na taką skalę przyczynia się do emisji gazów cieplarnianych i zbyt mocno eksploatuje  miejscowe zasoby wody. Właściciele tych lokali  wolą polegać na regionalnych składnikach i nie chcą importować awokado z Centralnej i Południowej Afryki.

Czytaj dalej

Jak podaje Service2Fruit, po nieco ożywionym początku tygodnia sprzedaż w kolejnych dniach przebiegała spokojnie.

W przypadku jabłek Elstar zbiory jeszcze się nie skończyły. Podobnie jak w przypadku Elstara, proces kolorowania Jonagolda  przebiega powoli przez co chwila rozpoczęcia zbiorów opóźnia się. Zbiory jabłek wydają się większe niż wcześniej szacowano. Z pewnością nie było tak w przypadku gruszek, ale dzięki lepszemu niż oczekiwano zbiorowi jabłek wiele chłodni jest wciąż zapełnionych. W przypadku Ekstara i  Jonagolda  rolę odgrywają również małe zbiory w Polsce. Red Prince jest wciąż zbyt drogi, ale są już sygnały z Polski, że wzrasta zainteresowanie na te jabłka. W przypadku odmiany Golden Delicious jest zainteresowanie klientów, szczególnie jeśli chodzi o grube kalibry, powyżej 70 mm, a najlepiej 75 mm.

Czytaj dalej

W Ameryce Łacińskiej od kilku tygodni trwa walka producentów z nowym rodzajem grzyba, w skrócie TR4, który atakuje plantacje bananowców.  W tym celu  stosują oni  wzmożone środki chemiczne.  W związku z tym już koszt wyjściowy produktu od producenta jest wyższy. W tym konkretnym przypadku kalkuluje się, że jest to 0,15 USD na kartonie. Według części ekspertów, sytuacja ta w dłuższej perspektywie może powodować zmniejszenie podaży  i  w rezultacie może skutkować podwyżkami. Jednak importerzy uspokajają, że obecnie nie ma zagrożenia dla łańcucha dostaw. Niemniej ceny mogą pójść w górę z uwagi na wysoki sezon.

Czytaj dalej

Sezon tureckich cytryn jest już w pełnym rozkwicie.  Sezon nie łatwy, jak się okazuje – dużo drobnych kalibrów, wysokie koszty uprawy, a do tego  bardzo niski popyt. Pierwsza odmianą jest zwykle  Enterdonat, która otwiera sezon tureckich cytryn. Ceny cytryny bardzo wysokie i nijak nie przystawały do poziomu cen sprzedaży dla eksporterów.

Czytaj dalej

Fresh Plaza podaje najnowsze dane dotyczące badań przeprowadzonych przez Stowarzyszenie Producentów i Dystrybutorów (AECOC), przy współpracy Hiszpańskiego Stowarzyszenia Tektury Falistej (AFCO), dotyczące rodzaju opakowań do świeżych owoców i warzyw. Badanie przeprowadzone wśród hiszpańskich konsumentów owoców i warzyw wykazały, że 57% konsumentów byłoby skłonnych zapłacić więcej za owoce i warzywa zapakowane w materiał przyjazny dla środowiska. Takie właśnie opakowania są coraz ważniejszym czynnikiem przy podejmowaniu decyzji o zakupie. 45% respondentów badania chciałoby móc znaleźć więcej lokalnych produktów od lokalnych producentów, a co czwarty domaga się stosowania opakowań o mniejszym wpływie na środowisko.

Czytaj dalej

NEPG ( North –  Western European Potato Growers)  szacuje, że prognozowane zbiory ziemniaków na 2019 r. mają być  o 3% wyższe od średniej i wyniosą od 27 do 27,3 mln ton. Są to zbiorcze dane dla 5 wiodących krajów ziemniaczanych, czyli Anglii, Francji, Niemiec, Holandii i Belgii.  Jest to o 3% więcej niż średnia z 5 ostatnich lat i o 12% więcej niż przed rokiem. Na tym etapie szacunki opierają się głównie na próbnych wykopach. Niemniej NEPG podkreśla, że ​​jest to szacunek – ostateczne wykopki próbne odbędą się na początku października, a niemalże cała uprawa jest nadal na polach.

Czytaj dalej

Jak poinformował w poniedziałek rząd premiera Pedra Sancheza, największe od 140 lat powodzie we wschodniej Hiszpanii, w wyniku których od czwartku zginęło sześć osób, doprowadziły do zniszczenia upraw rolnych i sadowniczych na obszarze przekraczającym 300 tysięcy hektarów.

Największe straty w rolnictwie odnotowano w prowincji Alicante, na wschodzie kraju. Pomiędzy miastami Elche i Pilar de la Horadada całkowitemu zniszczeniu uległy uprawy warzyw, winnice, a także sady drzew cytrusowych usytuowane na obszarze o powierzchni ponad 150 tysięcy hektarów.

www.tvnmeteo.pl

Naukowcy odkryli, że awokado jest cudownym pożywieniem, które może pomóc osobom otyłym w zmianie nawyków żywieniowych. Jest  bardzo pomocne w zwiększaniu zadowolenia z posiłku wśród otyłych dorosłych i zaspokojeniu głodu. Odkrycia sugerują, że proste zmiany diety mogą mieć istotny wpływ na radzenie sobie z głodem i wspomaganie kontroli metabolicznej.

Czytaj dalej