O rolnictwie miejskim pisaliśmy już wielokrotnie. W obecnych czasach konsumenci zwracają ogromną uwagę na to, w jaki sposób produkowana jest spożywana przez nich żywność. Podstawowe warunki, aby była bezpieczna i zdrowa to w obecnych czasach za mało. Ważne jest również, aby produkcja tej żywności była przyjazna dla środowiska i w miarę możliwości regionalna.

Czytaj dalej

Wykopki zakończone, ziemniaków w całej Europie mniej, o czym uprzedzały prognozy specjalistów. Podaż ziemniaka na rynku jest niska, nie tylko zresztą u nas, bo na tle Europy Zachodniej  w Polsce nie jest jeszcze tak źle.  Niska podaż kształtuje więc cenę.  W zagłębiu ziemniaczanym, w okolicach Sieradza i Błaszek za worek 15 kg trzeba zapłacić od 8,00 – 9,00 zł. W Łodzi – 9,00- 11,00 zł, a na rynku „Zjazdowa” cena dochodzi nawet do 14,00 zł/ worek 15 kg. W okolicach Poznania – podobnie 10,00 – 12,00 zł/ worek, a miejscami nawet 14,00 zł/ worek.

Czytaj dalej

Trąby powietrzne, które przeszły w miniony poniedziałek przez Fondi (gmina we Włoszech w prowincji Latina) spowodowały poważne szkody w tamtejszej produkcji.  Po godzinie 16.00 bardzo silny wiatr, który miejscami przybierał formę trąb powietrznych zrównał z ziemią całe obszary produkcji szklarniowej. Doszczętnie zniszczone zostały nie tylko konstrukcje, ale także składy, budynki gospodarcze i ogrodzenia.

Włoscy producenci wnioskują o ogłoszenie stanu klęski żywiołowej. Rolnicy uprawiający fasolę, pomidory i inne warzywa znaleźli się w trudnej sytuacji. Dla Italian Fruit News wypowiada się jeden  z rolników, który niedawno rozpoczął zbiór pomidorków koktajlowych. Szklarnie obejmujące 3 tysiące metrów kwadratowych w konstrukcji żelaznej i 4 tysiące metrów kwadratowych w drewnie zawaliły się. Produkcja została całkowicie zniszczona. Według niego sytuacja jest katastrofalna. Starty szacuje na 100 tys. euro.  Inny producent również stracił całą produkcję selera, sałaty i ogórka. Sądzi, że stracił od 80 do 100 tys. euro.  W podobnej sytuacji są dziesiątki rolników.

Niektóre szklarnie są dosłownie zrównane z ziemią. Warzywa w wielu przypadkach były gotowe do zbiorów. Producenci szacują, że uprzątnięcie skutków trąby powietrznej i ponowne odtworzenie produkcji zajmie co najmniej pół roku. Dla niektórych może być to jednak niemożliwe ze względu na wysokość inwestycji, które zostały utracone.

Włoski związek rolników szacuje ogólne straty na poziomie 150 milionów euro. Zniszczeniom uległy plantacje oliwek, podtopione są pola uprawne i sady. Zburzone są ściany budynków gospodarczych, zerwane dachy stajni, uszkodzone drogi. Fala złej pogody przetoczyła się przez większość włoskich prowincji.

Źródło: Italian Fruit News / e-sadownictwo.pl

Jak podaje Fresh Plaza za kilka miesięcy w Romainville pod Paryżem powstanie specjalny obiekt – wieżowiec, przeznaczony całkowicie do upraw owoców i warzyw. Mówi się o pomidorach, grzybach i truskawkach. Szacunkowy koszt budowy pierwszego tego typu obiektu we Francji to 5 milionów euro. Obiekt stanie  w samym sercu miasta, a  południowe / południowo-zachodnie ściany budynku zostały specjalnie wybrane do optymalnych warunków gospodarowania. Pod względem architektonicznym jest to skrzyżowanie gigantycznej szklarni i budynku przemysłowego.

Projekt dotyczy hodowania owoców i warzyw nad ziemią i wykorzystywania w uprawie jedynie nawozów w 100% organicznych. Nie będą stosowane nawozy sztuczne, pestycydy, ogrzewanie, czy sztuczne oświetlenie.

Szacuje się, że roczna produkcja będzie sięgać  12 ton owoców, warzyw, jadalnych kwiatów, roślin i nasion. Obliczono, że taka ilość owoców i warzyw starczy na zaspokojenie potrzeb około 200 rodzin. Nie jest to imponująca ilość, nawet dla 25 tysięcznego miasteczka, nie wspominając o Paryżu. Z niecierpliwością czekamy na informacje o cenach tych produktów.  Projekt ciekawy, ale czy perspektywiczny?

 Źródło: www.freshplaza.com

Zarząd Eskimos S.A. informuje na swojej stronie internetowej, że w porozumieniu z Ministerstwem Rolnictwa od poniedziałku 8 października 2018 rozpocznie się skup pół miliona ton jabłek. Koordynacja i pełna organizacja interwencyjnego skupu należy do firmy Eskimos. Zakup jabłek przez samą spółkę Eskimos i współpracujące z nią podmioty będzie realizowany na ich własny rachunek z rządowymi gwarancjami. Cena kilograma ustalona została na 0,25 zł, a surowiec kupowany będzie na terenie całego kraju.

Czytaj dalej

Korzeń imbiru zawiera  białka,  tłuszcze, błonnik oraz wapń, żelazo oraz  magnez. Imbir warto stosować przy bólu gardła, ponieważ ma działanie odkażające, zwalcza infekcje bakteryjne, wirusowe i grzybicze. Pobudza wydzielanie śluzu, dlatego wspomaga leczenie zapalenia oskrzeli i płuc. Imbir ma także zastosowanie przy trudnościach z koncentracją. Zwiększa ją oraz poprawia wydajność umysłową. Imbir można dodać go do kawy, herbaty, która po spożyciu rozgrzeje organizm. Imbir jest uważany za afrodyzjak.

Czytaj dalej

Liczi w Polsce zdobywa coraz więcej zwolenników, choć nie można jeszcze powiedzieć, że jest popularne. Wyglądający trochę jak różowy kasztan, a  kryje w sobie biały, orzeźwiając, lekko słodkawy miąższ.

Owoce liczi, po otwarciu dość miękkiej, niejadalnej  skorupki, nadają się do bezpośredniego spożycia, jak również stanowią doskonały dodatek do wszelkich sałatek owocowych, lodów czy innych deserów. Są przy tym bardzo zdrowe – są bogate w witaminę C, żelazo i błonnik.

Czytaj dalej