Jak podaje Fresh Plaza średnia cena pomidorów w tym sezonie jest o 29% niższa niż w poprzednim. W listopadzie marokański eksport spowodował spadek cen nawet o 38% w porównaniu z 2018 r., co spowodowało, że spadły one o 7% poniżej średniej z ostatnich 8 lat. W przypadku pomidorów Maroko w tej kampanii zwiększyło dotychczas eksport o 22%.

Ogólna analiza sytuacji rynkowej charakteryzuje się niskimi cenami i nadwyżką podaży. Wysokie temperatury powodują, że kampania pokrywa się z kampaniami w północnej Europie.

Czytaj dalej

Powołując się na analityków rynku z portalu Fresh Market niedługo może paść rekord w eksporcie cebuli dla Holandii. Na razie rekord ten po raz ostatni odnotowano w 2017 roku (48 tydzień), kiedy to Holandia wyeksportowała blisko 39000 ton cebuli. W tygodniu czterdziestym siódmym bieżącego roku eksport wyniósł 37 279 ton, eksperci zaznaczają, że te  dane są wstępne i można spodziewać się ich uzupełnienia w górę. W tygodniach poprzedzających takie korekty wyniosły  ponad 2500 ton.

Czytaj dalej

Hiszpańska kampania granatów zakończy się około miesiąc wcześniej, z 30% spadkiem produkcji w porównaniu z poprzednim sezonem.
Przed rozpoczęciem kampanii szacowany był spadek wielkości produkcji na około 20%, ale po silnych deszczach odnotowanych pod koniec września i ich wpływie na owoce zbiory zostały. Mimo dużego spadku produkcji, producenci dysponują odpowiednimi ilościami, aby zakończyć programy ze stałymi klientami. Nie będą jednak w stanie zabezpieczyć ilości dla ewentualnych nowych klientów.

Czytaj dalej

Mowa oczywiście o dyni. W Polsce jest ona dość popularnym warzywem, ale zdaje się, ze jest wciąż nie doceniana. Bogata w witaminy i minerały, a przy tym niskokaloryczna (28 kcal/100 g) pomaga  w odchudzaniu i leczeniu nadciśnienia. Ponadto działa odkwaszająco na organizm. Duże plantacje dyni w Polsce znajdują się na Lubelszczyźnie. Najwięcej z nich położonych jest  w gminie Wisznice i jej okolicach. W regionie świętokrzyskim jest także kilkadziesiąt plantacji dyni. W większości uprawia się je w gospodarstwach ekologicznych. Niemal wszystkie trafiają na eksport do Francji czy Niemiec.

Czytaj dalej

Jak podają serwisy branżowe, awokado zaczęło znikać  z niektórych brytyjskich lokali gastronomicznych. Właściciele  tychże lokali postanowili poinformować swoich klientów, że tego owocu już u nich nie znajdą, a to za sprawą specyfiki uprawy.

Ich zdaniem uprawa awokado doprowadza do tego, że lasy są wycinane, żeby zrobić miejsce dla kolejnych plantacji. Intensywne rolnictwo na taką skalę przyczynia się do emisji gazów cieplarnianych i zbyt mocno eksploatuje  miejscowe zasoby wody. Właściciele tych lokali  wolą polegać na regionalnych składnikach i nie chcą importować awokado z Centralnej i Południowej Afryki.

Czytaj dalej

Jak podaje Service2Fruit, po nieco ożywionym początku tygodnia sprzedaż w kolejnych dniach przebiegała spokojnie.

W przypadku jabłek Elstar zbiory jeszcze się nie skończyły. Podobnie jak w przypadku Elstara, proces kolorowania Jonagolda  przebiega powoli przez co chwila rozpoczęcia zbiorów opóźnia się. Zbiory jabłek wydają się większe niż wcześniej szacowano. Z pewnością nie było tak w przypadku gruszek, ale dzięki lepszemu niż oczekiwano zbiorowi jabłek wiele chłodni jest wciąż zapełnionych. W przypadku Ekstara i  Jonagolda  rolę odgrywają również małe zbiory w Polsce. Red Prince jest wciąż zbyt drogi, ale są już sygnały z Polski, że wzrasta zainteresowanie na te jabłka. W przypadku odmiany Golden Delicious jest zainteresowanie klientów, szczególnie jeśli chodzi o grube kalibry, powyżej 70 mm, a najlepiej 75 mm.

Czytaj dalej

W Ameryce Łacińskiej od kilku tygodni trwa walka producentów z nowym rodzajem grzyba, w skrócie TR4, który atakuje plantacje bananowców.  W tym celu  stosują oni  wzmożone środki chemiczne.  W związku z tym już koszt wyjściowy produktu od producenta jest wyższy. W tym konkretnym przypadku kalkuluje się, że jest to 0,15 USD na kartonie. Według części ekspertów, sytuacja ta w dłuższej perspektywie może powodować zmniejszenie podaży  i  w rezultacie może skutkować podwyżkami. Jednak importerzy uspokajają, że obecnie nie ma zagrożenia dla łańcucha dostaw. Niemniej ceny mogą pójść w górę z uwagi na wysoki sezon.

Czytaj dalej